Życie w Altei

Co zobaczyć i robić w Altei'

Gdzie leży Altea?

Altea to gmina położona na Costa Blanca Norte, w prowincji Alicante, we Wspólnocie Walencji.


Alteę uważa się za jedno z najpiękniejszych miasteczek na Costa Blanca. Urzeka piękno brukowanych uliczek, białych domów, kamienistych plaż, historyczne centrum i piękne widoki.


Miasto liczy 22 000 mieszkańców, zaś jego powierzchnia wynosi 34 km2, z których 6 km to linia brzegowa. Graniczy z miastami L'Alfàs del Pi, La Nucía i Callosa d'En Sarrià na południowy wschód oraz Jalón, Benisa i Calpe na północy. Jest także bardzo blisko Benidormu, uważanego za główne centrum turystyczne Alicante.

play

Dlaczego warto zamieszkać w Altei?

Dlaczego warto zamieszkać w Altei?

Śródziemnomorski i artystyczny klimat

W Altei żyje duch autentycznej śródziemnomorskiej wioski.

Oprócz piękna ulic historycznej dzielnicy znajdują się tu również warsztaty rzemieślnicze i sklepy, którym artyści nadali szczególny klimat bohemy.

Spokojne plaże z krystalicznie czystą wodą

Wśród 6 kilometrów wybrzeża nie brakuje plaż białych i pełnych zaokrąglonych żwirowych kamieni, co czyni je spokojniejszymi i mniej zatłoczonymi.

Krystalicznie czyste wody zachęcają do kąpieli lub obserwacji podwodnej fauny.

Urok wsi obok dużego miasta

Urok wsi obok dużego miasta

Altea oferuje pełną gamę atrakcji, w tym zajęcia żeglarskie, rekreacyjne, usługi gastronomiczne, a nawet klub golfowy. Bliskość Benidormu pozwala cieszyć się zaletami miasta przez cały rok, jednocześnie dając spokój życia w urokliwej małej miejscowości na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Pogoda w Altei

Minimalna temperatura wynosi w Altei około 16°C w lutym, a maksymalna 23°C w sierpniu. Temperatura wody morskiej waha się od 16°C zimą do 23°C latem. Podobnie jak na Costa Blanca, jest tu ponad 300 słonecznych dni w roku.

Sport przez cały rok

Rozbudowana infrastruktura sportowa Altei pozwala na uprawianie wielu dyscyplin sportowych. To, wraz z wyjątkowym klimatem, sprawia, że miasto jest idealnym miejscem do uprawiania sportu o każdej porze roku. Z tego powodu drużyny sportowe z całej Europy wybrały Alteę na swoje obozy treningowe, szczególnie zimą i wiosną.

Inne obiekty publiczne obejmują: Klub Żeglarski Altea, miasteczko sportowe, miejski basen oraz klub tenisowy.

Co warto zobaczyć w Altei?

Plaże w Altei

WięcejMinus Informacje

Najbardziej centralne są plaże miejskie: Playa de La Roda i Playa de L'Espigó, położone obok nadmorskiej promenady, z wszelkiego rodzaju usługami i bardzo blisko restauracji, w których można delektować się typową kuchnią na bazie ryżu, ryb i tapas.

Inne pobliskie plaże to Cap Negret, ze wspaniałymi widokami na zatokę i Sierra de Bèrnia, plaża Cap Blanch leżącą obok Club Náutico Altea i mierząca ponad kilometr długości, a także plaża Barreta obok przystani Luis Campomanes.

Uzupełnieniem oferty jest plaża Mascarat z niesamowitymi widokami i zatoczka Barra Grande, które wraz z plażą Galera-Solsida są obszarami dla naturystów. W Altei są również plaże przyjazne psom, np. plaża La Olla.

Plaże w Altei

Miejscowość Altea, stare miasto

Sercem Altei jest stare miasto, sieć wąskich brukowanych uliczek, które wspinają się na szczyt Plaza de la Iglesia, gdzie można zobaczyć pomnik z niebieskimi kopułami ozdobionymi białymi motywami, ikonę gminy.

Z placu rozciągają się piękne widoki na morze. Nie brak tu artystów, którzy starają się odzwierciedlić piękno czystego Morza Śródziemnego na swoich obrazach.

W miasteczku dominują domy z białymi fasadami, balkonami i drzwiami ozdobionymi kwiatami i motywami roślinnymi. Niepowtarzalnego klimatu dodają również malownicze sklepy z rękodziełem.

Miejscowość Altea, stare miasto

Sporty wodne, port i promenada w Altei

Wzdłuż linii brzegowej w Altei znajduje się Paseo Marítimo, pełna restauracji, w których można skosztować miejscowej kuchni opartej na ryżu, rybach i owocach morza.

Trasa wzdłuż wybrzeża omija miejskie, żwirowe plaże, na których można się opalać lub spokojnie popływać, ponieważ są mniej zatłoczone. Dalej szlak prowadzi do portu pełnego zarówno małych łodzi rybackich, jak i dużych jachtów.

Costa Blanca jest dla miłośników sportów wodnych rajem. Dzięki trzem portom i klubowi żeglarskiemu również w Altei nie brakuje takich atrakcji. Oprócz żeglowania można uprawiać paddle surfing, kajakarstwo i nurkowanie.

Sporty wodne, port i promenada w Altei

Dziedzictwo kulturowe w Altei

WięcejMinus Informacje

Altea ma atrakcyjne dziedzictwo kulturowe i archeologiczne, w którym wyróżniają się następujące elementy:

  • Rzymski akwedukt Els Arcs (II wiek). Pierwotnie przecinał wąwóz Les Rotes, transportując wodę z rzeki Algar do starożytnej rzymskiej willi Albir.
  • Wieża Bellaguarda (XIV wiek). Stoi na pozostałościach starej wieży obronnej, która stanowiła część fortyfikacji do XVI wieku.Wieża La Galera(XVI wiek). Stanowiła część przybrzeżnej sieci wież strażniczych, odpowiedzialnych za ostrzeganie w razie niebezpieczeństwa. Znajduje się na osiedlu Galera del Mar.
  • Bastion i renesansowe mury obronne Altea (XVII wiek). Mury zostały zbudowane po wypędzeniu Maurów w 1609 roku. Zachował się ich układ architektoniczny z 1617 roku, z niektórymi bramami wjazdowymi, budynkami z epoki i architekturą z XVIII i XIX wieku.
  • Kościół Nuestra Señora del Consuelo (XX wiek).
Dziedzictwo kulturowe w Altei

Jak dostać się do Altei?

1

Samochodem

Samochodem można dojechać do Altei bezpośrednio z drogi krajowej N-332, która łączy ją z różnymi nadmorskimi miastami, takimi jak Benidorm czy Calpe. Można również dotrzeć autostradą AP-7, która łączy całe wybrzeże, zjeżdżając zjazdem 64.

2

Samolotem

Altea znajduje się około 60 kilometrów na północ od lotniska Elche-Alicante Miguel Hernández w El Altet, które jest bardzo dobrze skomunikowane autostradą. Inną opcją jest lotnisko w Walencji, które znajduje się 116 kilometrów na północ.

3

Drogą morską

W Altei znajdują się trzy mariny: Marina Greenwich lub Club Náutico Luis Campomanes, Club Náutico de Altea i Porto Senso. Wszystkie mają ponad 900 miejsc do cumowania, w których można zostawić jacht. Znajduje się w niewielkiej odległości od Balearów, 65 mil od Ibizy i Formentery.

4

Autobusem

Altea jest połączona różnymi liniami autobusowymi, które kursują do pobliskich miast, takich jak Benidorm, Jávea lub Dénia, na lotniska i do większych miast (Walencja, Madryt).

5

Tramwajem

Do Altei można również dojechać linią 9 tramwaju Alicante, który łączy wszystkie miasta na północnym wybrzeżu Costa Blanca, od stolicy do Dénia.

Oficjalne strony internetowe zawierające więcej informacji o Altei:

Turystyka w Altea

Ratusz w Altei

Chcesz uzyskać więcej informacji?