Życie w Torrevieja

Co zobaczyć i robić w Torrevieja?

Gdzie leży Torrevieja?

Torrevieja to miasto położone w prowincji Alicante, w regionie Costa Blanca Południe, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na Vega Baja, najbardziej na południe położonym obszarze Wspólnoty Walenckiej, graniczącym z Murcją.


Torrevieja leży nad brzegiem Morza Śródziemnego i pomiędzy dwoma najbliższymi stolicami, Alicante i Murcją, od których dzieli je mniej niż godzina jazdy. Na powierzchni około 72 km2 mieszka około 82 000 mieszkańców, ale liczba ta latem się zwiększa, ponieważ Torrevieja jest ważnym celem turystycznym na hiszpańskim wybrzeżu Levante.


Ma 20 kilometrów linii brzegowej i graniczy na północy z Guardamar, na zachodzie z Los Montesinos, Rojales i San Miguel de Salinas, a na południu z Orihuela Costa.

play

Dlaczego warto mieszkać w Torrevieja?

Dlaczego warto mieszkać w Torrevieja?

Bezkonkurencyjny klimat

W mieście Torrevieja można cieszyć się dobrą pogodą o każdej porze roku, z łagodnymi temperaturami w zimie i słońcem przez 360 dni w roku. Minimalna temperatura wynosi około 16°C w styczniu, a maksymalna 29°C w sierpniu.

Atmosfera przez cały rok

Choć miasto osiąga szczyt popularności w lecie, jest zamieszkane przez krajowych i zagranicznych mieszkańców przez cały rok. Są tu więc szkoły, centra handlowe, obiekty sportowe, firmy usługowe oraz bogata oferta rekreacyjna i kulturalna nawet w chłodniejszych miesiącach.

Sport i golf w Torrevieja

Sport i golf w Torrevieja

Miłośnicy golfa mogą skorzystać z oferty okolicznych klubów golfowych: Las Colinas, Villamartín, Las Ramblas, Lo Romero, La Finca Golf, Real Club de Golf Campoamor lub Vistabella.

Aktywność sportowa w przestrzeni publicznej koncentruje się w Torrevieja Sports Palace, który zajmuje powierzchnię 250 000 m2. W kompleksie znajdują się stadion piłkarski Vicente García, hala sportowa Cecilio Gallego, baseny, boisko do hokeja, boiska do piłki nożnej, boisko do rugby, bieżnia lekkoatletyczna, kilka kortów tenisowych.

Dania z ryżu i ryb

Kuchnię Torrevieja reprezentuje głównie „caldero”, danie ryżowe z krojoną rybą. Inne typowe dania kuchni Torrevieja to ryż z groszkiem i anchois, ośmiornica „en sangonchao” i ośmiornica „seco”. W mieście funkcjonuje również wiele restauracji o miejscowym i międzynarodowym menu.

Co warto zobaczyć w Torrevieja?

Plaże miejskie w Torrevieja

WięcejMinus Informacje

Torrevieja, dzięki 20 kilometrom wybrzeża i dobremu klimatowi, gwarantuje bogaty wybór pięknych plaż z czystą wodą. Są to plaże miejskie, takie jak Playa del Cura, w samym centrum miasta, ze wszystkimi jego usługami. Plaża wyróżniona jest niebieską flagą. Obok znajdują się ograniczone falochronami naturalne baseny, w których można popływać w spokojnej wodzie. Na północy leży Playa de los Locos, również oznaczona niebieską flagą, zaś w miesiącach letnich przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności. Plaża ma drobny piasek i mierzy 25 metrów szerokości, jest idealna dla rodzin ze względu na płytką wodę. Inną miejską plażą o tych samych cechach jest Playa de los Náufragos na południu, charakteryzująca się palmami na samej plaży i parkiem wodnym dla najmłodszych.

Plaże miejskie w Torrevieja

Zatoki, Playa de la Mata i plaża dla psów

WięcejMinus Informacje

Ofertę plaż w Torrevieja uzupełniają liczne zatoczki, takie jak Cala Piteras, dostępna i wyróżniona niebieską flagą, lub Cala Ferris na południu, otoczona palmami, obie z krystalicznie czystą wodą, idealną do nurkowania z rurką.

W północnej części centrum miasta znajduje się obszar zatoczek, takich jak Cala de la Higuera, która ma nawet schody ułatwiające dojście do wody, lub Cala de Cabo Cervera, dostępna i wyróżniona niebieską flagą.

Jeśli szukasz plaży przyjaznej psom, w Torrevieja taką jest Playa Canina del Rocío na południu. Zwierzęta są tu mile widziane.

Ponadto w wiosce o tej samej nazwie znajduje się Playa de La Mata, szeroka plaża z drobnym piaskiem, dostępna i długa na dwa kilometry, idealna na spacery. Wzdłuż jej brzegu znajdują się bary plażowe, wypożyczalnie rowerów wodnych oraz boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej.

Zatoki, Playa de la Mata i plaża dla psów

Port Torrevieja

Port Torrevieja znajduje się w samym sercu miasta i stanowi jedno z najbardziej urokliwych miejsc na spacery nad morzem. Mieści się tu Real Nautico de Torrevieja, a także restauracje i stylowe kluby. Możesz tu także odwiedzić pływające muzea (na jachtach) i przespacerować się wzdłuż liczącego 1,5 km falochronu Dique de Levante biegnącego do latarni morskiej.

Port Torrevieja

Promenada Torrevieja

WięcejMinus Informacje

Obok portu znajduje się Paseo Juan Aparicio, promenada z licznymi kawiarniami i restauracjami, w których można skosztować kuchni Torrevieja. Warto również odwiedzić targ drewnianych straganów, gdzie handlarze sprzedają ubrania, pamiątki, akcesoria i prezenty. Zaprasza także okoliczne Muzeum Morza i Soli, gdzie eksponowane są historyczne łodzie solne, na które ładowano sól z okolicznych kopalni.

Promenada Torrevieja

Park przyrody La Mata i laguny Torrevieja

Dwie laguny Torrevieja stanowią część chronionego parku przyrody. Zajmują ponad dwa tysiące hektarów i leżą między Torrevieja, Los Montesinos, Rojales i Guardamar del Segura. W jednej z lagun woda jest zielona, natomiast druga znana jest jako Laguna Rosa (Różowa Laguna) ze względu na nietuzinkowy kolor jej wód, spowodowany przez bakterię. Widok różowego morza jest jedyny w swoim rodzaju. Po lagunach można spacerować łatwymi szlakami, odpowiednimi dla rodzin. Ze szlaków można podziwiać różowe flamingi i inne ptaki zamieszkujące tereny podmokłe o dużej wartości ekologicznej i środowiskowej.

Park przyrody La Mata i laguny Torrevieja

Dziedzictwo kulturowe

WięcejMinus Informacje

Torrevieja ma atrakcyjne dziedzictwo kulturowe i archeologiczne, w którym wyróżniają się następujące obiekty:

  • Torre de Cabo Cervera lub Torre del Moro (XIV wiek). To nadbrzeżna wieża strażnicza, której budowę zlecił król Jakub II z Aragonii i Walencji w celu ochrony przed atakami muzułmańskich galer.

  • Wieża La Mata (XIV wiek). Położona na plaży La Mata, w miejscu znanym jako Plaza del Embarcadero.

  • Kościół arcykapłański Niepokalanego Poczęcia (XVIII wiek). Neoklasycystyczny kościół przebudowany w 1844 roku. Do jego budowy wykorzystano kamienie ze starej wieży, od której Torrevieja wzięła swoją nazwę.

  • Eras de la Sal (XVIII wiek). Warzelnia soli zbudowana w 1776 roku. Przez lata była rozbudowywana, aż do zaprzestania działalności w 1958 roku.
Dziedzictwo kulturowe

Muzea w Torrevieja I

Muzea w Torrevieja obejmują:

  • Muzeum Morza i Soli. Muzeum etnologiczne prezentujące dzieła rzemiosła solnego, kolekcję fotografii z epoki, modele statków oraz elementy rybołówstwa i nawigacji.

  • Pływające Muzeum Patrullero Albatros III. Statek-muzeum służył w Służbie Nadzoru Celnego przez 33 lata, dopóki nie został przeniesiony do Muzeum Morza i Soli.

  • Pływające muzeum okrętu podwodnego S-61 Delfín. Jest to okręt podwodny klasy Daphne, wypożyczony z hiszpańskiej marynarki wojennej przez radę miasta Torrevieja. Odwiedzający mają niepowtarzalną szansę zwiedzić wnętrze prawdziwego okrętu podwodnego.
Muzea w Torrevieja I

Muzea w Torrevieja II

Inne interesujące muzea warte odwiedzenia w mieście to:

  • Muzeum Wielkiego Tygodnia „Tomás Valcárcel”. Obrazy religijne, trony, ręcznie haftowane sztandary i inne przedmioty związane z procesjami są tu wystawiane przez cały rok, z wyjątkiem Wielkiego Tygodnia.

  • Muzeum Habanery Ricardo Lafuente. Znajdują się w nim osobiste pamiątki Ricardo Lafuente, autora oficjalnego hymnu Torrevieja i światowego autorytetu w dziedzinie Habanera torrevejense, a także zespołu muzycznego, którym kierował: chóru i orkiestry „Salinas de Torrevieja”.
Muzea w Torrevieja II

Jak dostać się do Torrevieja?

1

Samochodem

Torrevieja jest połączona z resztą nadmorskich miast drogą krajową N-332. Ma również bezpośredni dostęp z autostrady AP-7, zjazdy 528, 745 lub 763 w kierunku La Zenia/Orihuela Costa, jeśli przyjeżdżasz z południa. Torrevieja znajduje się około 50 kilometrów od Alicante.

2

Samolotem

Międzynarodowe lotnisko Elche-Alicante Miguel Hernandez w El Altet znajduje się około 40 minut drogi na północ, z bezpośrednim połączeniem drogą N-335 lub A-7. Na południu, w odległości około godziny jazdy samochodem, znajduje się również międzynarodowy port lotniczy Murcia Region, znacznie mniejszy niż Alicante, ale oferujący kilka bezpośrednich lotów krajowych i międzynarodowych.

3

Drogą morską

Jeśli przybywasz jachtem, masz do dyspozycji Marina Salinas, Real Club Náutico de Torrevieja i Puerto Deportivo Marina Internacional de Torrevieja, z około 2200 miejscami do cumowania w samym sercu miasta. Znajduje się tam również dzielnica handlowa, szeroki wybór zajęć żeglarskich oraz różnorodne usługi, w tym restauracje i kawiarnie.

4

Transportem publicznym

Do Torrevieja można dojechać liniami autobusowymi, które łączą miasto z lotniskiem w Alicante i pobliskimi miejscowościami, takimi jak Elche, Alicante, Pilar de la Horadada, Orihuela lub Murcja, a także Madryt, Albacete lub miasta na północy Hiszpanii. Niektóre z firm działających w Torrevieja to Avanza, Alsa lub Bilmanbus. Najbliższa stacja kolejowa to stacja kolejowa RENFE w Alicante, skąd kursują autobusy miejskie.

Oficjalne strony internetowe z dodatkowymi informacjami o Torrevieja
:

Turystyka
Torrevieja

Rada miasta
Torrevieja

Agenci nieruchomości w Torrevieja

Agenci nieruchomości w Torrevieja

Najbliższe biura Esphouses w Torrevieja znajdują się w agencji nieruchomości w Guardamar del Segura, przy Avenida Cervantes 25, jednej z komercyjnych arterii miasta.

W Esphouses mamy dziesiątki nieruchomości na sprzedaż we wszystkich częściach Torrevieja. W ofercie znajdują się mieszkania na sprzedaż, domy, domki, wille, bungalowy, kamienice, działki.

Mamy na sprzedaż dom, willę lub domek letniskowy w Torrevieja, na jednej z plaż (Torrevieja Playa), w tym przed: Playa de la Mata, Playa de Los Locos, Playa del Cura, Playa del Acequión lub Playa de Los Náufragos.

Możemy również sprzedać kamienicę lub bungalow w Torrevieja, w każdej z urbanizacji: Aguas Nuevas, La Siesta, Los Balcones, Los Altos del Edén lub Nueva Torrevieja.

Chcesz uzyskać więcej informacji?