Przeczytaj najnowsze wiadomości z hiszpańskiego rynku nieruchomości

Zawieranie wst?pnej umowy nabycia nieruchomo?ci. O czym musisz pami?ta??

27/11/2020

Udostępnij w:

Zakup nieruchomości wiąże się z szeregiem formalności do wypełnienia. Jednym z najważniejszych kroków jest podpisanie umowy i przeniesienia prawa własności. Zdarza się jednak, że umowa właściwa nie może zostać podpisana. Wówczas obie strony zawierają tzw. umowę przedwstępną. Czym jest, co powinna zawierać i na co warto zwrócić uwagę przy jej podpisywaniu? Podpowiadamy!

Czym jest umowa przedwstępna?

Umowa przedwstępna to umowa, w której obie strony zobowiązują się do zawarcia umowy przyrzeczonej. Jest swego rodzaju gwarancją i oświadczeniem, że w przyszłości dojdzie do podpisania właściwej umowy kupna-sprzedaży danej nieruchomości. Może zostać zawarta zarówno między osobami fizycznymi, jak i osobą fizyczną a deweloperem. Jeśli po jej podpisaniu jedna ze stron nie wywiąże się z ustalonych warunków, druga strona może dochodzić swoich roszczeń.

Co powinna zawierać umowa przedwstępna?

Prawidłowe stworzenie umowy przedwstępnej jest kluczowe, by uznać je za ważne i – w razie potrzeby – dochodzić swoich praw. Absolutnym minimum, jakie musi się znaleźć w dokumencie, jest:

- określenie przedmiotu umowy,
- określenie stron zawierających umowę – kupujący/sprzedający.

Informacją, jaką również warto dopisać, jest także termin, w którym ma zostać zawarta umowa przyrzeczona. Bez jego określenia, czas ten określa jedna ze stron.

Poza tym, w umowie można poruszyć między innymi takie zagadnienia, jak warunki zapłaty, kary umowne czy prawo i warunki odstąpienia od umowy.

Na co warto zwrócić uwagę?

- Zaliczka a zadatek – często, przy podpisywaniu umowy przedwstępnej, należy wpłacić zaliczkę lub zadatek. Warto jednak zdawać sobie sprawę, co różni obie formy. Zaliczka jest wliczona w cenę nieruchomości i w przypadku odstąpienia od umowy może zostać zwrócona. Zadatek natomiast jest swego rodzaju zabezpieczeniem wykonania umowy i jest bezzwrotny.

- Forma zawarcia umowy – zwykła pisemna lub akt notarialny. Zwykle, korzystniejszą opcją dla obu stron jest akt notarialny. Dzięki temu znacznie łatwiej jest dochodzić swoich praw przed sądem.

- Strony umowy przedwstępnej – umowa musi zostać podpisana przez obie strony umowy. Jeśli z jakichś powodów nie jest to możliwe, podpis może złożyć pełnomocnik.

- Prawo odstąpienia od umowy – zawierając zapis o możliwości odstąpienia od umowy, warto zwrócić uwagę na warunki, m.in. może się to wiązać z koniecznością zapłaty odstępnego.

Skorzystaj z pomocy specjalistów!

Kupując nieruchomość w Hiszpanii, nie zawsze istnieje możliwość podpisania umowy właściwej. Może to wynikać z różnych powodów, m.in. braku środków finansowych i ubiegania się o kredyt. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie podpisanie przedwstępnej umowy nabycia nieruchomości. Ważne jest jednak dopilnowanie wszystkich szczegółów. Jeśli nie znasz hiszpańskiego rynku i chcesz uniknąć ewentualnych błędów – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci przejść przez cały proces zakupu.


Zostaw wiadomość

(*) Obowiązkowe pola

Sypilnie

1
2
3
4
5
6+

Dodatki

Anuluj

(*) Obowiązkowe pola

Pierwsza linia, widok na morze

Mieszkanie w Guardamar del Segura
198.000€

Apartament na plaży Denia

Mieszkanie w Denia
111.900€

Nowa wybudowana willa

Wolno stojąca willa w Benijofar
300.000€

Przestronny apartament, 100 metrów od plaży

Mieszkanie w Guardamar del Segura
98.000€

Mieszkanie w stylu loftu w urbanizacji El Paradiso w Altea

Mieszkanie w Altea la Vella
152.000€

Nasze biura agencji nieruchomości w Hiszpanii

 • Agencja Nieruchomości w Guardamar del Segura
  Av. Cervantes, 25
  03140 Guardamar del Segura, Alicante
  Tel. +34 966 284 737
 • Agencja Nieruchomości w Altea
  C/ Raspall, 2
  03590 Altea, Alicante
  Tel. +34 966 880 608


Nasz partner w PolsceProśba o informacje

© 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Zniżka na nieruchomości

Kliknij tutaj