Gdzie leży Santa Pola?

Santa Pola to nadmorskie miasto w Alicante (Wspólnota Walencji) w obszarze znanym jako Costa Blanca Południowa, w hiszpańskim Levante. Od północy i południa graniczy z miastem Elche, trzecim najważniejszym miastem we Wspólnocie Walencji pod względem liczby ludności.

Ma około 53 km2 z 13 kilometrami linii brzegowej, z kilkoma plażami i naturalnymi miejscami, takimi jak Las Salinas i Cabo de Santa Pola.

Znajduje się zaledwie 15 minut od lotniska Alicante-Elche w El Altet i jest bardzo dobrze skomunikowane z drogą N-332 i autostradą A7, która łączy całe wybrzeże Morza Śródziemnego.

play

Dlaczego warto mieszkać w Santa Pola?

Dlaczego warto mieszkać w Santa Pola?

Słońce przez cały rok

Mieszkać w Santa Pola to cieszyć się życiem na plaży w śródziemnomorskim słońcu.

Średnia temperatura latem wynosi 26°, zaś zimą 14°. Ciepły klimat i niewielkie średnie opady deszczu oznaczają, że możesz cieszyć się słonecznymi dniami praktycznie przez cały rok.


Plaże miejskie i naturalny krajobraz

Ciesz się zarówno miejskimi plażami z nadmorskimi promenadami obok miasta, jak i naturalnymi krajobrazami. Obejmują one przylądek Santa Pola, gdzie można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki z punktu widokowego Mirador del Faro lub obserwować różowe flamingi żyjące na słonych równinach.


Plaża atrakcyjna również zimą

Plaża atrakcyjna również zimą

Ponieważ Santa Pola to turystyczna miejscowość mieszkalna, latem osiąga szczyt popularności, kiedy do ponad 33 000 miejscowych mieszkańców dołączają przyjezdni z pobliskich miejscowości, dużych miast (np. z Madrytu) i zagraniczni turyści. Jednak Santa Pola to miasto, w którym można mieszkać przez cały rok. Zimą nadal nie brakuje atrakcji w historycznym centrum zdominowanym przez zamek-twierdzę, z usługami, sklepami i restauracjami, w których można skosztować kuchni opartej na owocach morza.


Ponadto można spędzać czas w centrach handlowych i rekreacyjnych, takich jak Polamax, w którym znajdują się kina, czy Gran Alacant, kilka kilometrów od centrum, w dzielnicy mieszkalnej o tej samej nazwie. Warto odwiedzić również park rozrywki Pola Park.


Przyjedź i zamieszkaj w Santa Pola, a będziesz cieszyć się nadmorskim klimatem w małym miasteczku, które mimo modernizacji nie utraciło charakteru rybackiej wioski.


Co warto zobaczyć w Santa Pola?

Port Santa Pola

Port Santa Pola jest uważany za jeden z najważniejszych w Hiszpanii w obszarze Morza Śródziemnego i jest przeznaczony głównie do połowów, budowy łodzi do celów sportowych i załadunku soli, ponieważ znajduje się obok solnisk.

Nie przegap aukcji rybnej, która odbywa się w dni powszednie od 16:00 do 19:00 La Lonja. Wstęp jest bezpłatny. Sprzedawane są na niej świeże ryby i owoce morza, które codziennie przypływają do portu. Można je również kupić bezpośrednio na straganach obok portu.

Warto przespacerować się nadmorską promenadą, z której można podziwiać małe i średnie łodzie. Delektuj się owocami morza w restauracjach, wypij drinka w kawiarni lub pójdź na zakupy.


Port Santa Pola

Latarnia morska Santa Pola

Latarnia morska Santa Pola znajduje się na przylądku o tej samej nazwie, na XVI-wiecznej wieży strażniczej zwanej Ataloya. Dzięki położeniu na szczycie klifu można z niej podziwiać panoramiczne widoki na całą zatokę Santa Pola, a nawet wyspę Tabarca.

Przy dobrej widoczności można nawet dostrzec przylądek Cervera i Isla Grosa na południu oraz Peñón de Ifach znajdujący się w Calpe, na wschodzie. Są to miejsca bardzo popularne wśród entuzjastów paralotniarstwa, dzięki czemu widoki urozmaica podniebny spektakl paralotniarzy. 


Latarnia morska Santa Pola

Plaże miejskie w Santa Pola

WięcejMinus Informacje

W centrum miasta znajduje się siedem plaż o drobnym złotym piasku. Można do nich dotrzeć pieszo z miasta. Plaża Tamarit, na południu, ma ponad 800 metrów długości i 98 metrów szerokości. Jest wyróżniona niebieską flagą. Można tu zobaczyć stare nabrzeże solne.

Dalej ciągną się Playa Lisa i Gran Playa, które łącznie mają ponad dwa kilometry długości i od 30 do 55 m szerokości. Płytkie wody sprawiają, że są idealne dla dzieci. Spotkasz tu miłośników windsurfingu i innych sportów wodnych, ponieważ w pobliżu jest Club Windsurf Área.

W samym centrum znajduje się plaża Levante z dostępem do Wi-Fi i wyróżniona niebieską flagą od 1987 roku. Biegnie przez pół kilometra między portem a Calas Santiago Bernabéu, plażą z drobnym piaskiem, mierzącą prawie kilometr długości i również wyróżnioną niebieską flagą.

Na północy znajdziemy plaże Playa Varadero i Calas de Santa Pola del Este, obie z niebieską flagą i wszystkimi usługami.


Plaże miejskie w Santa Pola

Naturalne plaże

WięcejMinus Informacje

W Santa Pola znajduje się również kilka naturalnych plaż nieco dalej od zabudowań miejskich. W południowej części rozciągają się La Gola i dziewicza plaża El Pinet, obok Parku Naturalnego Las Salinas, obie z drobnym piaskiem. Można do nich dotrzeć tylko pieszo.

Z drugiej strony, w północnej części przylądka Santa Pola, można kąpać się na Calas de l'Aljub, położonej w obszarze o dużej wartości krajobrazowej i środowiskowej, a także Bancal de l'Arena lub Calas del Cuartel, idealnych do nurkowania z rurką. W okolicy tej jest również Caleta dels Gossets, psia plaża Santa Pola.

Wreszcie na obrzeżach miasta znajduje się plaża Ermita, granicząca z plażami Elche. Oprócz małej kaplicy, od której pochodzi jej nazwa, kilka metrów dalej znajduje się Cueva de las Arañas, z malowidłem jaskiniowym wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z pozostałymi malowidłami znalezionymi w łuku Morza Śródziemnego.


Naturalne plaże

Słone bagna Santa Pola

WięcejMinus Informacje

Jednym z najciekawszych miejsc przyrodniczych w Santa Pola są mokradła, uznane za obszar o międzynarodowym znaczeniu.

Parque Natural de las Salinas de Santa Pola składa się z różnych stawów o powierzchni 2,5 hektara, w których można zobaczyć różowe flamingi i bociany żywiące się małymi rybami i bezkręgowcami.

Do dyspozycji są różne ścieżki turystyczne i dwa szlaki: żółty – El Pinet i czerwony – Playa del Tamarit, które są łatwo dostępne i niezbyt trudne do przejścia.


Słone bagna Santa Pola

Jak dostać się do Santa Pola?

1

Samochodem

Santa Pola jest połączona z resztą wybrzeża drogą krajową N-332 i znajduje się bardzo blisko autostrady AP-7, która łączy wszystkie miasta Morza Śródziemnego.


2

Samolotem

Santa Pola znajduje się zaledwie 15 minut drogi od międzynarodowego lotniska Alicante-Elche-Miguel Hernández, jednego z głównych lotnisk w Hiszpanii.

3

Drogą morską

W centrum miasta jest port podzielony na dok rybacki i Yacht Club, jeden z najważniejszych w prowincji, z miejscami do cumowania dla 510 jachtów o długości do 15 metrów. Poza atrakcjami związanymi z turystyką morską klub jest siedzibą szkół żeglarstwa i windsurfingu oraz letniego kampusu z zajęciami paddle surfingu, kajakarstwa i windsurfingu dla dzieci i młodzieży.

4

Transportem publicznym

Do Santa Pola można dotrzeć transportem autobusowym. Dworzec autobusowy jest obsługiwany przez linie z pobliskich miast, takich jak Alicante, Elche lub z lotniska. Trasy prowadzą do miejsc docelowych na północy, południu lub północy Hiszpanii.

Oficjalne strony internetowe z dodatkowymi informacjami
o Santa Pola:

Turystyka
Santa Pola

Rada miasta
Santa Pola

Chcesz uzyskać więcej informacji?